sobota 3. června 2006

Sliníte?

S tímto problémem se potýkají i ti, kteří to nedělají poprvé.Diskuze o slinění obálek s hlasovacím lístkem u minulého příspěvku mi nedala spát, s usnutím mi nakonec musela pomoci flaška vína (a bylo to usnutí vskutku rychlé a příjemné, dokonce jsem se probudila i bez kočky v hlavě).

Myslela jsem, že největší problém je rozhodnout se, jaký lístek vložit do obálky, netušila jsem, že palčivější problém budu muset řešit až po vložení. A že nebudu sama.

Drinker se obával, že by lístek mohl z obálky vypadnout, ale zmátlo ho, že komise nemá po ruce nic praktického na otvírání obálek. Nakonec tedy olízl levou půlku obálky, ač je dle svých slov pravicový volič.
Drinker to asi taky dělal poprvé.

Ave se nám se svými slinícími myšlenkovými pochody nesvěřila, ale naslinila prý jen špičku obálky.
Ave to asi nedělala poprvé, věk už má minimálně na to, aby to bylo podruhé.

Ben se bál, že by mu cestou k urně z nezalepené obálky mohl hlasovací lístek vypadnout a všichni by viděli, že volí kom... chci říct... no to je fuk.
Naslinil tedy obálku "taky způlky, ale uprostřed". Sice nevím, co "způlky uprostřed" znamená, ale budu mu důvěřovat.
Ben to taky dělal poprvé.

Galahad také slinil, ale nesvěřil se, jak přesně. Že by celou?
Galahad to asi dělal už víckrát.

Já jsem to dělala poprvé. A nikdy dřív jsem se slinami neměla takový problém.
Přišlo mi nedůstojné před zraky státního znaku olizovat obálku. Zkusila jsem tedy, jestli se třeba obálka nezalepí sama, bez slin. Nezalepila. Pokudivu mě nenapadlo, že by lístek mohl vypadnout, ale uvažovala jsem, že jestli bude hlas v nezalepené obálce započítán?
A pokud se obálka nemá olizovat, proč je na ní tedy lepidlo?
Čas na mě tlačil, a tak jsem se – jako již mnohokrát – uchýlila k polovičatému řešení a naslinila jen pravou půlku obálky (vpravo jsem lízala automaticky, to bude výchovou).
Tohle polovičaté řešení se později výjimečně ukázalo jako vhodné.

Lunkvil se totiž vmísila o debaty, a protože nejenom, že to dělala už víckrát, ona dokonce i několikrát říkala ostatním lidem, jak to mají dělat, vyřešila náš problém – každé slinění prý odsouvá vyhlášení výsledků voleb o deset sekund.
Jelikož jsme však povětšinou slinili je způlky, čas jsme snížili snad na pět sekund, ale beztak už víte, komu máte děkovat.

A přitom by stačilo tak málo – napsat do hlasovacího manuálu, že obálka se nemá slinit a za plentu ještě pro jistotu umístit ceduli: "Prosíme občany, aby neslinili" či jen: "NESLINIT!"

Dokonce jsem viděla v televizi, jak člen komise upozorňuje prezidenta, že nemá obálku slinit – a když v tom nemá jasno ani prezident, který už to dělal mockrát, jak si s tím mám poradit my, prvovoliči?

Proto se vás ptám, ať už jste to včera či dnes dělali poprvé, podruhé, či to děláte s železnou pravidelnosti už několik let, slinili jste, či neslinili jste? Vy, co byste chtěli slinit, nebo i neslinit, ale prostě jen zalepenou či nezalepenou obálku vhodit do urny, ale kvůli líným rodičům ještě nemůžete, máte v anketě speciální možnosti s podmiňovacím způsobem.
Vy, co jste měli možnost slinit i neslinit a nevybrali jste si ani jednu, můžete akorát tak držet hubu a necpat se do slinění, stejně jako příští čtyři roky do hospodských politických diskuzí.

29 komentářů:

 1. Galahad slinil potřetí...

  ...a dost přesně na to, aby se trefil na lepidlo...;-)

  OdpovědětVymazat


 2. No jestli tě doopravdy zajímají moje myšlenkové pochody... Tak se dost podobají tvým :o)
  Rozhodujícím faktorem byla úvaha: Když tam to lepidlo je, tak ho přece musím použít!
  A když člověk nasliní jen špičku, tak je obálka zalepená, ale přesto se dá snadno otevřít.
  A ne, nedělala jsem to poprvé. Mimochodem, minule jsem taky slinila :o)

  OdpovědětVymazat
 3. jooo...

  ...málem bych zapoměl - celou, celou... dobrej odhad...;-)

  OdpovědětVymazat


 4. Na nás stařičká pani, která u voleb a jiných veřejných záležitostí vysedává snad celá staletí, pokřikovala - nezalepovat! Takže jsem vsunula cíp do obálky, aby lístek nevypadl, a neslinila. ;o)

  OdpovědětVymazat


 5. Jo, tak nějak to přesně bylo! Dokonce jsem se styděl slinit před těmi všemi důstojně vzhlížejícími lidmi...a ta plenta byla tak proklatě nízko! Tak jsem se nakonec potupně sehnul a naslinil v zákrytu. Když jsem pak vynořil hlavu, tak ten pán vpravo na mě jaksi zvláštně koukal, že se s tím nějak patlám...

  Ad způlky uprostřed: To znamená, že jsem naslinil půlku slinící plochy, ale ani vpravo, ani vlevo, jelikož jsem středový volič s mírným příklonem doprava, tak jsem slinil uprostřed, s menším přesahem doprava.

  Ale teď mě napadla mnohem závažnější věc: Co když komise tu obálku chytne třebas obráceně, takže o těch, co slinili napravo si klidně budou myslet, že to jsou levičáči? Já jsem se tomu díky své rafinovanosti (hihi) naštěstí vyhnul.

  OdpovědětVymazat


 6. Tohoto dilema jsem naštěstí byla ušetřena, protože jen co na mou maličkost padl zrak volební komise, bylo mi (zároveň s podáním obálky) řečeno "Nezalepovat!" Patrně jsem jim připadala jako nějaký lepil :o), rodičům ani sestře nic takového neříkali.

  OdpovědětVymazat


 7. galahad: Tak ty jsi ten notorický brzdič... a už potřetí!

  ave: no jo, to je typické pro tenhle stát - zaplatí se za to, aby to tam bylo, a přitom se to nemá používat!

  asTMA: Tak to mě sice upozornili, že si můžu vybrat jenom jeden lísteček, ale že nemám obálku lepit, to mi zatajili všichni, do jednoho:(

  Ben: Tak že bych převyšovala plentu, s tím jsem problém neměla :)
  Ale nejdřív jsem důstojně naslinila jen prst a přejížděla s ním po obálce, což ale ukázalo jako neefektivní, tak jsem ji prostě oblízla.

  Myslím, že volební komise si pravičáka s levičákem nesplete, protože neuvidí jen obálku, ale i její obsah ;)

  Ness: No, tak nejnovější zpráva od kamarádky, která byla volit dneska a pravděpodobně i ve stejné místnosti, zní, že za plentou je velký nápis: "NELEPIT!" Ale přísahám, že ještě včera tam nebyl. Snad ho tam nedali kvůli mně...

  OdpovědětVymazat


 8. No, a co když je dotyčná osoba schyzofrenik? ;) Lepí doprava, volí doleva? A u nás ty plenty byly vážně nizoučké, podle mě by Ti bylo u nás čouhalo nejmíň ucho.

  Mimochodem, brácha taky vraj lepil, prý dosti důkladně, takže za těch deset vteřin pak spílejte taky jemu. ;)

  OdpovědětVymazat


 9. Vložení cípu do obálky oddaluje vyhlášení výsledků voleb jen asi o vteřinu, takže je to mnou doporučovaný i praktikovaný způsob, jak zabránit případnému vypadnutí lístku z obálky...

  OdpovědětVymazat


 10. Hele Lunkvil, teď tady děláš chytrou, ale tos nám nemohla dát instrukce ještě předtím, než jsme způsobili katastrofální oddálení vyhlášení výsledků? :o)

  OdpovědětVymazat


 11. A jak se to z ní musí páčit postupně, co? Ne že by to řekla už v pátek, aby byli poučeni aspoň sobotní voliči... to nám jenom vynadala, že jsme to udělali blbě :)

  OdpovědětVymazat
 12. Kopřivo...

  ...mám výhrady ke slovu "notorický". A vlastně i "brzda" - přeci jen nelížu denně, tak jsem pozapoměl na to, že to vlastně dělat ani nemam...

  OdpovědětVymazat


 13. Ale lížeš opakovaně, takže bys už mohl vědět co a jak...

  OdpovědětVymazat


 14. Hm prostě někteří nejsou schopni pochopit, že zalepená obálka se musí rozlepovat a že to zdržuje... Mimochodem viděli jste ten archiv voleb? Už v roce 1946 bylo na plentě "NEZALEPUJTE OBÁLKY!"

  OdpovědětVymazat


 15. Hm, já to dělám jako asTMA, nesliním a lístek proti vypadení jistím zasunutím růžku. Mnohem větší problém mám s pekelným soustředěním na to, abych, až vyjdu zpoza plenty, hodila lístek L do urny, ostatní do odpadu, a občanku ani tam, ani tam ;)

  OdpovědětVymazat


 16. Lunkvil, někteří jsou prostě příliš natvrdlí a když se jim to neřekne přímo, tak jim to nedojde :o)
  Ode dneška pokaždé, když půjdu k volbám, budu na tebe myslet a obálku nezalepím, ani kdyby mě k tomu nutili :o)

  OdpovědětVymazat


 17. Jen si běžte vyzkoušet život člena volební komise. Pak vám to hned bude jasné. U nás mimo mizivé finanční odměny můžeš celý den číst Čtyřlístky, protože jsou volební místnosti v prvních třídách nebo ve školní družině:o)

  OdpovědětVymazat
 18. j� vim co a jak...

  ...j� si to jen nepamatuju...

  OdpovědětVymazat


 19. ave: Už tě vidím, jak odporuješ volební komisi: "Ale Lunkvil říká..." :o)

  Lunkvil: Dobře, dobře, ale u nás fakt nic takového nebylo! A uznej, že naše dedukce, že "když je tam lepidlo, tak se přece musí použít", je zcela logická ;)

  lia: já jsem potřebovala pekelné soustředění, abych našla urnu ;)

  OdpovědětVymazat


 20. Tak� jsme sla poprve, ale me dilema zda slinit ci neslinit komise vyresila za mne. A to ceduli nachazejici se za plentou s napisem:" Prosime volice, aby obalky neslinili."

  OdpovědětVymazat


 21. Holt některé komise jsou prozíravější než jiné...

  OdpovědětVymazat


 22. Mně to naši před mým prvním vplením zdůraznili asi sedumdesátkrát, nezalepovat... přesto mám dodnes pochybnosti... A dále: kroužkovat propiskou nebo tužkou?

  OdpovědětVymazat


 23. Kroužkovat propiskou, která je přivázaná v pletně... ;-)

  OdpovědětVymazat


 24. Chci říct plentě, mě nepleťte!

  OdpovědětVymazat


 25. Nj, jenže u ás jsou přivázané OBYČEJNÉ TUŽKY

  OdpovědětVymazat


 26. kdyz je tam lepidlo, tak se MUZE pouzit, pro obzvlast paranoidni volice, ale jak bylo receno, zpomaluje to scitani. Kdyz vpacite horni cip, urcite to nevypadne - a komise by spravne nemely rikat nezalepujte, kazdy ma na to jednak pravo, jednak by to tim padem spousta lidi delala naschval... jedina "politicky korektni" rada komise je "nemusite zalepovat"...

  OdpovědětVymazat


 27. ...jo a s tou obcankou jsem taky mela problem nikam nehodit :)))

  OdpovědětVymazat


 28. Ben: Někdo chodí za plentu předpřipraven a už má zakroužkováno z domova:)

  Laura: Já bych postupovala jako u přijímaček a různých zkoušek - výsledky tužkou se nepočítají:) Ale klidně to může být jinak, vzhledem k podivnosti se sliněním.

  Quanti: Občanku jsem si pro jistotu schovala hned, jak si mě paní z komise odškrtla. Protože chodit si po každých volbách pro novou...

  OdpovědětVymazat
 29. Sociální obchodování spočívá v otevření trhů pro každého. Na eToro se můžete spojit, obchodvat a sdílet znalosti s miliony obchodníků a investorů. Navíc můžete kopírovat obchodní rozhodnutí obchodníků, kteří odpovídají vaší strategii. Registrujte se nyní a získejte chytřejší obchodní rozhodnutí využitím rozumu našich obchodníků s nejlepšími výsledky.

  Kolektivní rozum - Obchodníci, kteří využívají eToro's CopyTrader™, mají o 60 % větší pravděpodobnost výhry

  227,651,647 - Otevřené obchody na eToro

  OdpovědětVymazat